حالت تیره

مایکل دل؛ از تعمیر کامپیوتر تا تاسیس کمپانی Dell

حالت تیره

مایکل دل در ۲۳ فوریه ۱۹۶۵ در هیوستون تگزاس متولد شد. پدر او الکساندر دندانپزشک و مادرش لورین شارلوت یک فعال بازار سهام بود. او دوران ابتدایی را در مدرسه هراد در هیوستون و دوران دبیرستان را در مدرسه مموریال گذراند. مایکل در دوران نوجوانی به فروش حق اشتراک مجله هیوستون پست روی آورد و در سال اول توانست ۱۸ هزار دلار از این راه درآمد داشته باشد.

مایکل دل در سن ۱۵ سالگی اولین کامپیوتر خود را خرید و اجزای مختلف آن را مطالعه کرد. او در سال ۱۹۸۳ و به اصرار والدین خود وارد دانشکده پزشکی شد اما علاقه واقعی‌اش به دنیای کامپیوتر بود؛ به همین دلیل در زمان تحصیل خود در دانشکده شغلی نیمه‌وقت در زمینه کامپیوتر راه‌اندازی کرد. او کامپیوترهای شخصی را تعمیر می‌کرد یا ارتقا می‌داد. درآمد مایکل از این شغل در ماه اول به ۱۸۰ هزار دلار رسید.

مایکل دل در سال ۱۹۸۴ کمپانی PCs Limited را تاسیس کرد که سه سال بعد نام آن به Dell Computer Corp تغییر کرد. زمانی که او این کمپانی را تاسیس کرد ۱۹ ساله و سرمایه اولیه‌اش ۱۰۰۰ دلار بود. مایکل در اولین سال تاسیس این کمپانی ۶ میلیون دلار درآمد داشت. دل در سال‌های آغازین کارمندان زیادی نداشت و کارمندانش وظیفه فروش، ساخت و تعمیر قطعات و آماده‌کردن سفارشات را بر عهده داشتند.

مایکل دل در سال ۱۹۹۸ شرکت MSD Capital را تاسیس کرد. هدف از تاسیس این کمپانی مدیریت درآمدها و سرمایه‌گذاری‌های خانوادگی بود. از جمله سرمایه‌گذاری‌های این کمپانی، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های Domino’s، IHOP و Applebee’s بود.

در سال ۱۹۹۲ کمپانی دل جزء ۵۰۰ شرکت برتر جهان در لیست فورچن قرار گرفت. این شرکت در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت بیش‌تر سهامش را خود در اختیار داشته باشد و کمپانی را به صورت خصوصی اداره کند. این کمپانی با صرف هزینه ۲۵ میلیارد دلاری توانست ۷۵ درصد سهام را از آن خود کند.

مایکل دل در سال ۱۹۹۹ کتاب Direct From Dell را منتشر کرد که درباره پیشرفت‌های کمپانی دل بود. او در سال ۲۰۱۳ جایزه Bower موسسه فرانکلین را در بخش رهبری کسب و کار از آن خود کرد. کمپانی دل در سال ۲۰۱۶ با EMC ادغام شد.

ارزش مالی ۲۱ میلیارد دلاری مایکل دل او را در میان ۵۰ ثروتمند جهان قرار داده است.

مایکل در سال ۱۹۸۹ با یک طراح لباس با نام سوزان لیبرمن ازدواج کرد. آن‌ها چهار فرزند دارند و برای حفاظت از خانواده خود سالانه ۲.۷ میلیون دلار می‌پردازد.

مایکل دل و همسرش در سال ۱۹۹۹ «موسسه خیریه مایکل و سوزان دل» را برای کمک‌های بشردوستانه راه‌اندازی کردند. این موسسه در سال ۲۰۰۶ پنجاه میلیون دلار به دانشگاه تگزاس برای تحقیقات سلامت پرداخت کرد. مایکل نیز در سال ۲۰۱۷ به موسسه خیریه خود یک میلیارد دلار کمک مالی کرد.

مایکل دل عضو افتخاری بنیاد صندوق جهانی اقتصاد و عضو کمیته اجرایی شورای بین‌المللی تجارت است. او همچنین عضو شورای مدیران فناوری و شورای کسب و کار ایالات متحده آمریکا است.