حالت تیره
طرز تهیه قورمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

طرز تهیه‌ قرمه سبزی با لوبیا چشم بلبلی

حالت تیره

مواد اولیه:

۲۵۰ گرم سبزی قرمه (تره، گشنیز و جعفری به یک اندازه و شنبلیه ۱/۳ مقدار آنها)
۲۰۰ گرم گوشت خورشتی بدون استخوان یا ۵۰۰ گرم گوشت خورشتی با استخوان
۳ عدد لیمو عمانی
۱/۴ لیوان لوبیا قرمز
۱ الی ۲ قاشق غذاخوری پیاز داغ
آبغوره به مقدار لازم
نمک، فلفل و زرجوبه به مقدار لازم

روش تهیه:

ابتدا گوشت خورشتی رو به اندازه دلخواه خورد کرده و با پیاز سرخ شده و کمی روغن روی حرارت ملایم کمی تفت میدیم تا تغییر رنگ بده.

برای خورشت قرمه سبزی بهتره از گوشت گوسفندی یا ترکیبی از گوشت گوساله و گوسفندی استفاده کنین، چون گوشت گوسفندی طعم خورش رو خیلی بهتر میکنه.

بعد از تغییر رنگ گوشت زرچوبه و فلفل رو اضافه کرده و باز کمی مواد رو با هم تفت میدیم. یادتون باشه تا نمک رو تا زمان پخت کامل گوشت اضافه نکنین.

حالا لوبیا چشم بلبلی رو هم به گوشت اضافه میکنیم. احتیاجی به خیس کردن لوبیا نیست چون تا گوشت بپزه لوبیا هم کاملا میپزه.

بعد سه لیوان آب جوش به موادمون اضافه کرده و در قابلمه رو میذاریم و شعله رو کم میکنیم تا گوشت و لوبیا با حرارت ملایم بپزن.تا گوشت نیم پز بشه سبزی که ریز خورد شده رو با روغن سرخ میکنیم.

در صورتی که از سبزی یخ زده استفاده میکنین نذارین تا یخش باز بشه و بعد سرخ کنین چون در اینصورت سبزی خشک میشه همونطور که یخ زده اس داخل ماهیتابه بذارین تا با حرارت ماهیتابه کم کم آب بشه و سرخ بشه.

یکی از مهمترین نکته ها برای قرمه سبزی خوش رنگ و خوش مزه خوب سرخ شدن سبزیه. بنابراین سعی کنین سبزی رو با حرارت ملایم و کاملا سرخ کنین ولی دقت کنین تا نسوزه و تلخ نشه.

مقدار روغنی که برای سرخ کردن سبزی به کار میبرین بستگی به چربی گوشتتون داره در صورتی که گوشتتون خیلی چرب باشه روغن سبزی رو کمتر بریزین.

بعد از اینکه سبزی خوب و یکنواخت سرخ شد و گوشت هم نیم پز شد سبزی رو به خورشت اضافه میکنیم. لیمو عمانی هارو هم همینطور.

بعد از حدود دو ساعت خورشت تقریبا جا افتاده و گوشت ها کاملا پختن.

حالا نمک و آبغوره رو اضافه میکنیم و به خورشت حدود یک ساعت دیگه وقت میدیم تا کاملا قوام بیاد و جا بیوفته تا مزه ها به خورد هم برن.

راز یه قرمه سبزی خوشمزه در آروم پختنشه پس صبر و حوصله داشته باشین حتی پیشنهاد میکنم که قرمه سبزی رو از شب قبل بپزین و بعد برای ناهار فردا دوباره گرمش کنین چون تو یخچال موندنش خیلی خوشمزه ترش میکنه.

حالا قرمه سبزی خوشمزه ما آماده سرو کردنه.