5 دلیل بسیار مهم که هدایای تبلیغاتی را برای هر کسب و کاری ضروری می­کند

پنج دلیل بسیار مهم که هدایای تبلیغاتی را برای هر کسب و کاری ضروری می­کند

حالت تیره

هر کسب و کاری برای جذب مشتریان تازه نیاز به یک روش بازاریابی با هزینه ه­ای مقرون به صرفه دارد. هدایای تبلیغاتی اگر به درستی انتخاب شوند، می ­توانند این نیاز را برآورده کنند. تهیه و توزیع این هدایای تبلیغاتی، یکی از کم ­هزینه­ ترین روش­ها برای به دست آوردن مشتریان بیشتر است. از سوی دیگر، استفاده از این شیوه، حتی در بین بزرگترین سازمان­ها و شرکت­های دنیا هم کاملاً جا افتاده و مرسوم است. با این حال، کسب و کارهای کوچک نیز مانند استارتاپ­ ها با تهیه این کالاها می­ توانند با یک هزینه منطقی، توجه بسیاری را به خودشان جلب کنند.

ضرورت وجود هدایای تبلیغاتی برای کسب و کارها از نگاه آمار

هدایای تبلیغاتی در نگاه آمار

هدایای تبلیغاتی به عنوان یک روش بازاریابی کم هزینه، سال­هاست مورد استفاده انواع کسب و کارهای بزرگ هستند. در ادامه، یافته­ های حاصل از آمارگیری­های مؤسسات مختلف را که به بررسی استفاده از این هدایای تبلیغاتی پرداخته­ اند، با هم مرور می­ کنیم.

آمار سایت sageworld.com

اخیراً آمار جالبی در سایت sageworld.com در مورد استفاده از هدایای تبلیغاتی برای جذب مشتری منتشر شد. چند مورد از آن به شرح زیر است:

· در کشور ایالات متحده آمریکا، از میان هر ۱۰ مصرف کننده، ۸ تای آن­ها بین ۱ تا ۱۰ کالای تبلیغاتی دریافت کرده اند.

· شش نفر از این ده نفر، هدایایشان را تا دو سال نگهداری کرده ­اند.

· ۸۵ درصد مردم، پس از دریافت یک هدیه تبلیغاتی، برای اولین بار معامله با آن شرکت یا کسب و کار را آغاز می­کنند.

· ۳۱ درصد مصرف کنندگان آمریکایی، حداقل یک ساک دستی تبلیغاتی دارند.

· ۸۹ درصد مردم، دو سال پس از دریافت هدیه تبلیغاتی نیز، نام تجاری آن را به یاد دارند.

· ۶۳ درصد مردم ، زمانی که یک کالای تبلیغاتی به دردشان نمی­خورد، آن را یا به دیگران می­ بخشند و یا دور می­ اندازند.

با مطالعه آمار بالا، اهمیت هدایای تبلیغاتی به خوبی مشخص می­ شود.

مطالعه مؤسسه PPAI

طبق مطالعه دیگری که توسط مؤسسه PPAI انجام شده است، ۹۴ درصد کسانی که یک هدیه تبلیغاتی دریافت کرده ­اند، به یاد دارند که این هدیه تبلیغاتی را کجا و از چه کسی به آن­ها داده است. همچنین برخلاف چیزی که خیلی­ ها تصور می­ کنند، ۸۳ درصد مصرف کنندگان دوست دارند هدایای تبلیغاتی را دریافت کنند که یک نام و پیام تجاری روی آن حک شده باشد. همچنین ۸۵ درصد کسانی که هدایای تبلیغاتی دریافت می­ کنند، حتماً در آینده با آن شرکت یا سازمان معامله خواهند کرد. نکته جالب در این آمار این است که ۵۸ درصد دریافت کنندگان هدایای تبلیغاتی، بین ۱ تا ۴ سال از هدایایشان نگهداری می­ کنند. علاوه بر این، پس از توزیع هدایای تبلیغاتی در میان مخاطبان، ایمیل شما پر می­ شود از تعداد زیادی پیام­های تشکر و قدردانی از سوی کسانی که این هدایا را دریافت کرده­اند. این بازخورد مثبت، به روشنی تأثیرگذاری این نوع بازاریابی را نشان می­دهد.

توجه مداوم مشتریان به محصولات شما

بسیاری از شرکت­ها و سازمان­های کوچک و بزرگ، تا کنون به اهمیت هدایای تبلیغاتی در جلب مشتریان بیشتر در فضای رقابتی کسب و کار پی برده اند. اگر از کالاهای تبلیغاتی با کیفیت استفاده کنید و آن­ها را در بسته­ بندی­ های شیک قرار دهید، مطمئناً می­توانید به طور مؤثرتری توجه مخاطبان را به نام تجاری کسب و کارتان جلب کنید. دریافت کننده این کالاهای تبلیغاتی به طور مداوم در معرض نام و پیام تجاری شماست. این هدف اصلی هر تبلیغات است.

استفاده مکرر از هدایای تبلیغاتی

اگر می­خواهید بیشترین نتیجه را از هدایای تبلیغاتی کسب کنید، کالاهایی را انتخاب کنید که مخاطبتان بتوانند بارها و بارها از آن استفاده کند. با استفاده از هدایای با کیفیت، مخاطب ماه­ ها و حتی سال­ها با نام تجاری شما در ارتباط است. این یعنی در هر بار توزیع کالاهای تبلیغاتی، برای ماه ­ها نام تجاری خود را در ذهن مشتری­ ها حک می­ کنید.

دو رویکرد مختلف در انتخاب هدایای تبلیغاتی

در میان کسانی که از هدایای تبلیغاتی برای توسعه کسب و کارشان استفاده می­ کنند، دو رویکرد مختلف برای انتخاب کالا وجود دارد که در واقع نمی­توان هیچ کدام را نسبت به دیگری بهتر دانست. انتظار برخی افراد از هدیه تبلیغاتی این است که فقط به طور روزانه در معرض دید مخاطبانشان باشد. این گروه عمدتاً هدایایی مانند: سررسید تبلیغاتی، پد ماوس، خودکار تبلیغاتی یا قمقمه آب را انتخاب می­کنند. اما گروهی نیز هستند که تمایل دارند، یک هدیه منحصر به فرد را به مخاطب خود هدیه دهند، حتی اگر چندان هم پرکاربرد نباشد. تاکنون هیچ تحقیقی انجام نشده است که به طور قطع نشان دهد کدام روش موفق­تر است و سود بیشتری را نصیب توزیع کننده هدایا می­کند. اما اگر قصد ندارید هزینه خیلی زیادی صرف این هدایا کنید، پیشنهاد ما کالاهای نوع اول است.

با مطالعه موارد بالا، حتماً ذهنیت خوبی از کاربرد و اثر بخشی هدایای تبلیغاتی پیدا کرده اید. در ادامه، با ۵ دلیلی که استفاده از کالاهای تبلیغاتی را برای هر کسب و کاری ضروری می­کند، آشنا می­ شوید.

بازاریابی-مؤثر-با-هزینه-پایین-توسط-هدایای-تبلیغاتی

۱- بازاریابی مؤثر با هزینه پایین

برای بسیاری از شرکت­های کوچک، انجام یک بازاریابی گسترده و مؤثر به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است. برخی از این شرکت­ها، برای تحقق این آرزو، کارهایی مانند سفارش تبلیغات به وبسایت­ها و کانال­های موجود در شبکه­ های مجازی می­ پردازند. اما معمولاً تبلیغات آن­ها در میان سیل تبلیغات آنلاین گم می ­شود. با این حال، هدایای تبلیغاتی ابزاری هستند که به خوبی می­تواند خواسته­ آن­ها را ظرف مدت کوتاهی محقق کند. البته اگر اخیراً سری به نمایشگاه­ های شهرتان زده­ باشید، حتماً مشاهده کرده اید که بسیاری از استارتاپ­های کوچک به اهمیت استفاده از این هدایای تبلیغاتی پی برده ­اند و انواع و اقسام آن­ها را روی میز پیشخوان خود چیده اند.

قیمت پایین، توزیع زیاد

بسیاری از تولید کنندگان این اقلام تبلیغاتی به این خاطر که می­دانند سفارش دهنده قرار است تعداد زیادی از آن­ها را سفارش دهد، تا حد امکان قیمت آن را پایین نگه می­دارند. پس با پرداخت یک هزینه منطقی و توزیع این محصولات در مقیاس بالا، می­توانید تأثیر قابل توجهی را انتظار داشته باشید.

لیوان­های تبلیغاتی: یک انتخاب مؤثر

به گفته سایت sageworld.com لیوان­های تبلیغاتی جزو بهترین اقلام برای بازاریابی مؤثر هستند. چرا که ۵۷ درصد مردم نام تجاری را که روی لیوان حک شده است، به خاطر می­ سپارند. این دقیقاً همان چیزی است که شما از توزیع هدایای تبلیغاتی انتظار دارید. پس با پرداخت یک هزینه اندک، نام و پیام تجاری خود را در ذهن شمار زیادی از مشتریان ثبت کرده ­اید.

تشخیص فوری نام تجاری شما

۲- تشخیص فوری نام تجاری شما

تشخیص فوری نام تجاری به این معنی است که کسانی که هدایای تبلیغاتی شما را دریافت کرده اند، هرگاه لوگو یا نشان نام تجاری شما را ببینند، فوراً آن را می­ شناسند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم پس از دیدن آرم مک دونالد، دیگر نیازی به خواندن نام آن ندارند و بلافاصله آن را خواهند شناخت. توزیع هدایای تبلیغاتی بین مشتریان، به آن­ها کمک می­کند که لوگو شما را همیشه در گوشه ذهنشان داشته باشند. توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش­های تبلیغات در رسانه­ های مجازی یا تبلیغات دیداری در سطح شهر، این نتیجه را در پی ندارند. این یکی از ویژگی­های منحصر این روش بازاریابی است. یک مقاله منتشر شده در سایت technomarketinginc.com بیانگر آن است که ۸۹ درصد کسانی که هدایای تبلیغاتی دریافت کرده اند، تا دو سال پس از آن، به محض دیدن آرم آن کسب و کار، بلافاصله نام تجاری آن را به خاطر می­آورند.

بیش از شش ماه تبلیغ مداوم

مصرف کنندگان، به طور متوسط به مدت ۶ ماه، هر کالای تبلیغاتی را نگه می­دارند. در طی این شش ماه، مطئناً نشان تجاری شما آن­چنان در خاطرشان ثبت می­شود که تا مدت­ها پس از آن به محض دیدن نشان تجاری کسب و کار شما، بلافاصله به یاد این هدیه تبلیغاتی می­ افتند. در واقع این همان پاداشی است که در ازای توزیع این هدایا، از مشتری دریافت می­کنید.

۳- شهرت هرچه بیشتر کسب و کار شما

یک تبلیغ تلویزیونی یا یک تابلوی تبلیغاتی در خیابان، تنها چند ثانیه می­تواند جلوی چشم شما قرار بگیرد. اما یک هدیه تبلیغاتی ممکن است در هر نوبت استفاده، تا ساعت­ ها پیش روی شما باشد. برای مثال، مخاطب شما ممکن به دفعات، پوشه دکمه دار که نشان تجاری شما به زیبایی روی آن حک شده است را در دست داشته باشد یا در طول روز بارها با ماگ تبلیغاتی که از شرکت شما هدیه گرفته چای و قهوه بنوشد.

به این ترتیب، تبلیغ ارزان شما خیلی بیشتر از انواع گران­تر آن می­تواند جلب توجه مخاطب را کند. به علاوه این که در توزیع هدایای تبلیغاتی، شما می­توانید تنها مخاطبان هدف را نشانه بگیرید. اما در تبلیغات تلویزیونی، به شکلی کور طیف گسترده­ای از مردم نام تجاری شما را می­بینند. بسیاری از آن­ها ممکن هیچ وقت نیازی به محصولات شما نداشته باشند.

تبلیغات رسانه­ ای زود فراموش می­ شوند

برای مقایسه اثر تبلیغات در رسانه­ ها و تأثیر هدایای تبلیغاتی، در نظر داشته باشید که براساس گزارش سایت Ppai.org حدود ۷۶ درصد مردم نام تجاری کسب و کاری که ۱۲ ماه پیش یک هدیه تبلیغاتی از آن­ دریافت کرده اند، به یاد می­ آورند. اما در مقابل تنها ۵۳٫۵ درصد آن­ها به یاد دارند که هفته گذشته چه تبلیغی را در روزنامه یا مجله مشاهده کرده ­اند.

هدیه-تبلیغاتی-مشابه-کارت-ویزیت-عمل-می­کند

۴- هدیه تبلیغاتی مشابه کارت ویزیت عمل می­کند

هدف استفاده از کارت ویزیت، معرفی شرکت و محصولات آن به مشتریان است. هدایای تبلیغاتی هم کم و بیش همین تأثیر را دارند. اما در عوض اثر بخشی آن­ها به مراتب بیشتر از چاپ کارت ویزیت است. با توزیع هدایای تبلیغاتی بین مخاطبان، در واقع دارید شرکت و محصولاتتان را به کسانی که ممکن است در آینده مشتری شما باشند، معرفی می­کنید.

علاوه بر نام تجاری، اطلاعات تماس خود را نیز ثبت کنید

حتماً توجه داشته باشید که در زمان سفارش هدایای تبلیغاتی، از فروشنده بخواهید که علاوه بر نام، نشان و پیام تجاری شما، اطلاعات تماس را نیز بر روی محصول حک کنند. اگر این طور عمل کنید، هدیه تبلیغاتی تولید شده، هیچ چیزی کمتر از یک کارت ویزیت ندارد. به این ترتیب، شما به جای این که یک کارت ویزیت بی­ مصرف که فقط یک جای اضافی را در کیف پول مشتری اشغال می­کند به او بدهید، هدیه­ ای به او داده­ اید که علاوه بر داشتن قابلیت­های کارت ویزیت، استفاده­ های دیگری هم برایش دارد.

۵- وفاداری مشتری

مشتری وفادار یعنی کسی که به محض نیاز به یک محصول از نوعی که شما تولید می­کنید، فوراً آن را از شرکت شما خریداری کند و سراغ رقبایتان نرود. یک هدف عمده انجام فعالیت­های بازاریابی، گسترش شمار این مشتریان است. هدایای تبلیغاتی قادرند تعداد این مشتریان را ظرف مدت کوتاهی افزایش دهند.

کیفیت هدایای تبلیغاتی

در انتخاب هدایای تبلیغاتی حتماً دقت کنید که آن­چه قرار است در اختیار مخاطبانتان قرار دهید به اندازه کافی با کیفیت باشد. مردم کیفیت بالای هدایای تبلیغاتی را دلیل بر با کیفیت بودن محصولات شما می­دانند. پس اگر هدیه با کیفیتی را به آن­ها داده باشید، با آسودگی بیشتری اولین خرید را از شما انجام می­دهند.

وقت آن است که دست به کار شوید

با توجه به مطالب بالا، حال باید بتوانید که با اطمینان کافی، محصولات تبلیغاتی را که به نظرتان می­رسد مناسب کسب و کار شماست انتخاب کنید. برای کسب نتیجه بهتر از توزیع این هدایا، بهتر است تا می­توانید طرح­های خاص و نوآورانه را انتخاب کنید. شانس موفقیت این گونه طرح­ها خیلی بیشتر از طرح­های یکنواخت بازاری است.

هدایای تبلیغاتی به عنوان مکمل

هدایای تبلیغاتی به عنوان مکمل

حتی اگر از شیوه­ های بازاریابی دیگری هم استفاده می­ کنید، توزیع هدایای تبلیغاتی می­تواند مکمل مناسبی برای آن­ها باشد. هرچند در متن بالا، ضعف­های تبلیغات تلویزیونی و به طور کلی، تبلیغات رسانه­ ای را بیان کردیم، اما آن تبلیغات اگر در کنار استفاده از هدایای تبلیغاتی استفاده شوند، می­توانند تأثیر آن را دوچندان کنند.

نتیجه ­گیری

هدایای تبلیغاتی ارزان با یک هزینه مقرون به صرفه، شمار زیادی از مخاطبان را به سمت کسب و کار شما جذب می­کند. این مخاطبان که بخش قابل توجهی از آن­ها تبدیل به مشتریان شما می­ شوند، نام تجاری شما را به خاطر می­ سپارند و به محض دیدن نشان تجاری شرکت، بلافاصله به یاد هدیه­ای که دریافت کرده­ اند می­ افتند. به این ترتیب، شما صاحب مشتریانی شده ­اید که نسبت به تهیه محصولات از شرکت شما به طرز شگفت انگیزی وفادارند.